Blockchain, Yapay Zeka, Metaverse, Web Yazılım, Siber Güvenlik, Mobil Uygulama ve Seo Hizmetleri - Şanlıurfa Yazılım
Prompt Eğitimi
Buradasınız: Anasayfa / Prompt Eğitimi
Prompt Eğitimi

Farklı sektörlerde yapay zekanın (AI) artan büyümesi göz önüne alındığında, prompt mühendisliği alanında bir kariyer umut verici görünüyor. Dolayısıyla prompt eğitimi de önem kazanıyor. Dünyanın dört bir yanındaki teknoloji şirketleri, makineyle iletişimi kolaylaştırmak ve talimatları iletmek için yetenekli ve verimli prompt mühendisler arıyor. Yapay zekaya büyük yatırım yapan bu şirketlerle, prompt mühendislik gelişmekte olan bir kariyer haline geldi. Bu nedenle mühendisler sadece büyüme fırsatına sahip olmakla kalmaz, aynı zamanda iyi bir maaş da alırlar. Bu kazançlı alanda gelişmek ve kariyerinizi ölçeklendirmek istiyorsanız, prompt eğitimi tam size göre!

Prompt Mühendislik Nedir?

Prompt mühendislik, yapay zeka modellerinin gelişmesiyle popüler hale gelen teknoloji endüstrisinde gelişmekte olan ve kazançlı bir alandır. Bu alanda, ilgili becerilere sahip mühendisler, istenen sonucu sağlamak için ChatGPT ve Midjourney gibi yapay zeka modelleriyle iletişim kurar ve onlara rehberlik eder. 

İstemler, temel olarak, AI modellerini istenen kriterleri karşılayan bir yanıt üretmek için tetikleyen bazı özel metinlerdir. Ve prompt mühendislik, yapay zeka modelinin istenen sonucunu verecek girdilerde usta olmaları gereken, kavram dilinin doğal bir şekilde işlenmesidir.

Bu alanda çalışanların birincil görevi, AI modellerini istenen sonucu elde etmeye yönlendirecek girdileri oluşturmak ve hassaslaştırmaktır. Önemli dil modelleri üzerinde çalışan yapay zeka sohbet botlarıyla verimli bir şekilde iletişim kurabilen ve onları genişletebilen kişilerdir. Bu mühendislik alanı, modern AI paradigmasının kritik yönlerinden biridir. 

Ek olarak, prompt mühendisler, AI modellerini verimliliği en üst düzeye çıkarmak amacıyla eğitmek için kullanılan girdi verilerini ayarlamaktan ve yapılandırmaktan sorumludur. Prompt mühendisleri tarafından sağlanan girdi veri setinin kalitesi yüksek olmalıdır. Çünkü kötü tasarlanmış bir sistem, AI modundan istenen yanıtı alma olasılığını azaltacaktır. 

Tarihsel olarak, yapay zeka uzmanları yapay zeka sistemiyle verimli bir şekilde iletişim kuramadığı ve istedikleri yanıtı alamadıkları için bu etki alanı zorunluluktan ortaya çıktı. İstemler ilk başta yapay zeka uzmanları tarafından geliştirilmedi. Bunun yerine yapay zeka gelişirken gerekli bir özellik olarak ortaya çıktı. 

Nasıl Prompt Mühendisi Olunur?

Yapay zeka dünyasında prompt mühendisliğin artan önemi göz önüne alındığında, birçok insanın bunu bir kariyer olarak sürdürmek veya mevcut rollerine entegre etmekle ilgilenmesi şaşırtıcı değil. Bunun için prompt eğitimi en doğru seçenektir. Peki, nasıl prompt mühendisi olunur?

 1. Yapay zeka ve makine öğrenimi ile tanışın: Yapay zeka ve makine öğreniminin temel ilkelerini anlamak, acil bir mühendislik işi düşünen herkes için çok önemlidir. Bu alanlarda sağlam bir temel sağlayabilecek birçok kaynak mevcuttur.
 2. Dil modelleri hakkında bilgi edinin: Prompt mühendislik öncelikle dil modelleriyle etkileşim kurmakla ilgili olduğundan, bu modellerin derinlemesine anlaşılması çok önemlidir. BERT, GPT-3, GPT-4 ve diğerleri gibi farklı yapay zeka sistemleri ve yapay zeka modelleri hakkında bilgi edinin ve bunların nasıl eğitildiklerini ve nasıl yanıt ürettiklerini anlayın.
 3. Büyük dil modelleriyle denemeler yapın: Prompt mühendislik işleriyle ilgileniyorsanız, uygulamalı deneyim öğrenmenin en iyi yollarından biridir. OpenAI dahil olmak üzere birçok AI araştırma kuruluşu, dil modelleriyle etkileşim kurmanıza izin veren API'ler sağlar. Farklı istemler oluşturmayı deneyin ve modelin nasıl tepki verdiğini gözlemleyin.
 4. Yönlendirme tekniklerini anlayın: Dil ve makine öğrenimi modelleriyle deneyler yaptıkça, bunların farklı istemlere nasıl yanıt verdiğine ilişkin kalıpları fark etmeye başlayacaksınız. Bir modelin çıktısını etkili bir şekilde nasıl yönlendireceğinizi daha iyi anlamak için farklı yönlendirme teknikleri hakkında araştırma yapın ve öğrenin.
 5. Güçlü dil becerilerine sahip olun veya geliştirin: İyi bir bilgi istemi mühendisinin dile güçlü bir şekilde hâkim olması ve farklı yönlendirmelerin bir modelin tepkilerini nasıl etkileyebileceği konusunda yaratıcı ve analitik düşünebilmesi gerekir.
 6. Kodlamayı öğrenin: Kesinlikle gerekli olmasa da, kodlama becerileri prompt mühendis olarak yeteneklerinizi büyük ölçüde artırabilir. Yapay zeka ve makine öğreniminde yaygın olarak kullanılan Python gibi bir programlama dili öğrenmek özellikle faydalı olabilir.
 7. Güncel kalın: Yapay zeka alanı hızla gelişiyor ve sürekli olarak yeni teknikler ve modeller geliştiriliyor. Becerilerinizin alakalı kalmasını sağlamak için en son araştırma ve gelişmelerden haberdar olun.
 8. Deneyim kazanın: Son olarak, prompt mühendislikte uzmanlaşmanın en iyi yolu deneyimden geçer. İster kendi projeleriniz üzerinde çalışıyor olun, ister başkalarıyla iş birliği yapıyor olun veya prompt mühendislik gerektiren bir görevde çalışıyor olun, sürekli uygulama çok önemlidir.

Prompt mühendis olmak, bir varış noktasından çok bir yolculuktur. Sürekli öğrenmeyi ve pratik yapmayı içerir. Ancak dil, yaratıcılık ve yapay zekanın kesişimiyle ilgilenenler için ödüllendirici ve tatmin edici bir yol olabilir. Başlamak için yapmanız gereken en önemli şey ise prompt eğitimi almaktır!

Prompt Mühendisliği İçin Hangi Özelliklere Sahip Olmak Gerekir?

Bir prompt mühendisi olmak adına AI modellerinde işaretleri kolayca geliştirebilmeniz ve hassaslaştırabilmeniz için bazı belirli teknik becerilere sahip olmanız gerekir. 

Prompt mühendisin sahip olması gereken temel teknik beceri seti, verimli problem çözme ve analitik becerilerdir. Prompt mühendis olmak için Hadoop, Apache Spark ve diğer birçok teknoloji gibi Büyük Veri Teknolojilerinde teknik uzmanlığa sahip olmak gerekir.

Bir AI modeli üzerinde çalışırken büyük miktarda veri ile çalışmanız gerekecek. Bu nedenle Büyük Veri teknolojisinde beceriye sahip olmanız size yardımcı olacaktır. Bunun dışında, AI modellerinin nasıl çalıştığını anlayabilmek ve istediğiniz sonucu elde etmek için metni değiştirebilmek amacıyla Java, C++ ve Python gibi programlama dillerini iyi bilmeniz çok önemli.

AI araçları ve teknik veri analizi ile çalışma konusunda yetkin olmalısınız. Bu, oluşturduğunuz talimatların verimliliğini ve doğruluğunu en üst düzeye çıkarmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca NLP, yapay zeka tarafından oluşturulan içerik geliştirme ve makine öğrenimi hakkında kapsamlı bir anlayışa sahip olmanız gerekir. Doğal Dil İşlemeyi (NLP) öğrenmek, doğru bilgi istemleri oluşturmanıza destek olacaktır.

Prompt mühendislik, büyük veri kümeleriyle çalışmayı ve yönergeler oluşturmayı içerir. Bu nedenle, verileri veya veri analizini nasıl yöneteceğinizi ve depolayacağınızı bilmek gerçekten faydalı olabilir. Algoritmalar ve veri yapıları hakkında derin bir anlayışa sahip olmanıza gerek yoktur, ancak bu alanlardaki bilgiler çalışma alanınızı pürüzsüzleştirir. Nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız; Prompt Eğitimi ilginizi çekebilir.

Prompt Mühendisi Hangi Sektörlerde İş Bulabilir?

Yapay zeka çoğu sektöre yavaş yavaş entegre olduğundan, prompt mühendislere olan ihtiyaç da artıyor. Yapay zekanın faydaları o kadar büyük ki, tüm sektörlerden kuruluşları teknolojiyi işlerine entegre etmeye çekiyor ve prompt mühendisler için fırsatlar yaratıyor.

Zamanla yapay zeka büyüyecek ve daha fazla endüstri yapay zekayı kullanma eğilimine katılacak ve bu da sonuçta daha fazla prompt mühendisin işe alınmasına yol açacaktır. Birçok haber sitesi, işlerinde ChatGPT gibi yapay zeka modellerini uygularken şu anda prompt mühendisler işe alıyor. AI ile iş yapan firmalar ayrıca, büyük dil modellerini eğitmelerine ve istenen sonucu üretecek ince ayar ipuçlarına yardımcı olacak prompt mühendisler arıyor. 

Yapay zeka tabanlı birçok şirket, onları yapay zeka modelleriyle düzgün bir şekilde iletişim kurmaları ve bunları kuruluşun gereksinimlerine göre eğitmeleri için prompt mühendislere gereksinim duyuyor. AI pazarı endüstrilerindeki kuruluşlar şu anda prompt mühendisler işe alıyor ve onlara iyi maaşlar ödüyor. Görüntüler veya AI araçları satan şirketler, ihtiyaç duydukları çıktıyı üretmek için prompt mühendislerinden destek alıyor. AI video oluşturma ile uğraşan kuruluşların, işletmenin gelecekteki gereksinimleriyle uyumlu istemler oluşturmalarına yardımcı olacak mühendislere de ihtiyacı vardır.

Prompt mühendislerin e-ticaret sektörlerinde de iyi beklentileri vardır. Prompt mühendis olarak, doğru bir yanıt üretmek için yapay zeka modellerini eğiterek e-ticaret kuruluşunun etkili müşteri hizmetleri sunmasına yardımcı olabilirsiniz.

Birçok web sitesi sahibi, web içeriği oluşturmalarına destek olacak prompt mühendisler arayışındadır. Prompt mühendisleri, kullanıcılar tarafından yaygın olarak ihtiyaç duyulan gönderiler ve SSS'ler gibi web sitesi içeriği oluşturmak amacıyla çeşitli veri modelleri üzerinde çalışır. Ek olarak, AI zaman içinde geliştikçe sağlık ve finans sektörlerinin de prompt mühendislere ihtiyacı olacak. Tüm bunlardan dolayı prompt eğitimi ile kariyerinizi şekillendirmeniz mümkün!

"Yapay Zeka'nın hızla evrilen dünyasında, Prompt'ların gücünü ve etkisini anlamak, verilerin nasıl etkin bir şekilde yönetileceği ve modellere nasıl çevrileceği konusunda kritik bir yetenektir. Bu eğitim, sizi Yapay Zeka sistemlerinin etkinliğini artırmak için nasıl stratejik ve etkili Prompt'lar oluşturabileceğiniz konusunda bilgilendirecek. Yapay Zeka modelinizi geliştirmek, kullanıcı deneyimini iyileştirmek ve sektörünüzdeki liderlerden biri olmak için bu eşsiz fırsatı kaçırmayın!"

Prompt Eğitimi İçeriği

Eğitim içeriklerini görmek için başlıklara tıklayınız

 • Prompt nedir ve nasıl çalışır?
 • Yapay Zeka uygulamalarında Prompt'un kullanılması
 • Etkili Prompt'lar oluşturma teknikleri
 • Prompt'ların yapay zeka sistemlerindeki rolü
 • Yapay zeka sistemleri ile kullanıcılar arasındaki etkileşimi kolaylaştırma
 • Prompt'ları çeşitli kullanıcı ihtiyaçlarına göre özelleştirme
 • Prompt'ları kullanarak yapay zeka sistemleriyle diyalog oluşturma
 • Sağlık sektöründe Yapay Zeka ve Prompt kullanımı
 • Finans sektöründe Yapay Zeka ve Prompt kullanımı
 • Eğitim sektöründe Yapay Zeka ve Prompt kullanımı
 • Perakende ve e-ticarette Yapay Zeka ve Prompt kullanımı
 • Yazılım sektöründe Yapay Zeka ve Prompt kullanımı
 • Promptların kullanıcı deneyimini geliştirmesi
 • Yapay Zeka destekli ürünler ve hizmetlerde prompt kullanımı
 • Promptlar ile Yapay Zeka etkileşimlerini ölçme ve değerlendirme
 • Yapay Zeka modeli nedir ve nasıl çalışır?
 • Yapay Zeka modelini eğitmek için gerekenler
 • Yapay Zeka modelini eğitmek için Prompt nasıl kullanılır?
 • Farklı Yapay Zeka modelleri için uygun Prompt'ları seçme ve oluşturma
 • Veri temizliği ve hazırlığı: Prompt'ların etkin bir şekilde kullanılmasını sağlama
 • Yapay Zeka modelinin öğrenme sürecini yönetmek için Prompt'ları kullanma
 • Prompt'ların Yapay Zeka model eğitimindeki gelecekteki rolü ve önemi
 • Yeni ve gelişmiş Yapay Zeka modelleri için Prompt tekniklerinin evrimi
 • Yapay Zeka'da Prompt teknolojisinin gelişimi ve nasıl evrilebileceği
 • Yapay Zeka ve kullanıcı etkileşiminde Prompt'ların gelecekteki rolleri
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın