Blockchain, Yapay Zeka, Metaverse, Web Yazılım, Siber Güvenlik, Mobil Uygulama ve Seo Hizmetleri - Şanlıurfa Yazılım
Metamask Nedi̇r? Nasıl Kullanılır?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
18 Şubat 2022, Cuma | Okunma Sayısı: 635
MetaMask Nedir? Nasıl Kullanılır?
Ethereum tabanlı araçlara ve altyapıya odaklanan bir blok zinciri yazılım şirketi olan ConsenSys Software Inc. tarafından geliştirilen MetaMask, Ethereum blok zinciri ile etkileşim kurmak için kullanılan bir kripto para cüzdanıdır.
MetaMask Nedir? Nasıl Kullanılır?

Ayrıca bir tarayıcı uzantısıdır. Kullanıcıların, daha sonra merkezi olmayan uygulamalarla etkileşim kurmak için ve bir tarayıcı eklentisi veya mobil ugulama ile Ethereum cüzdanlarına erişmelerine imkân sunar.

- MetaMask, 2016 yılında cüzdan uygulamasının hayata geçmesinden Eylül 2020 tarihine ulaşana kadar 400.000 kullanıcı sayısına ulaşmıştır.2019' dan önce Ethereum çevrimiçi cüzdanı, yalnızca Firefox ve Chrome masaüstü tarayıcılarında eklenti olarak mevcut durumdaydı. Eylül 2020' de ConsenSys, Android ve iOS destekli mobil cihazlar için ilk resmi MetaMask mobil uygulaması yayımlamıştır.

- Ethereum'un kripto para birimi Ether'dir.

- MetaMask diğer yandan bir sıcak cüzdandır ve kullanıcıların özel anahtarlarını tarayıcılarında saklayabilmektedir. Böylece cüzdanı, donanım cüzdanları veya kâğıt cüzdanlara kıyasla daha da saldırıya açık kılabiliyor.

 

Sıcak ve soğuk cüzdanların farkı;

° İnternete bağlı olan aynı zamanda çevrimiçi saldırılara karşı risk içerebilen sıcak cüzdanlar, bağlantılı oldukları için daha hızlı çalışabilmektedirler. Ve böylece kripto para ticareti yapmayı kolaylaştırırlar.

° Daha az kullanılan Soğuk cüzdanlar ise genellikle internete bağlı değildirler. Bu nedenle de daha güvenli görülmektedir.

 

En güvenilir Soğuk cüzdanlar:

- Trezor (BTC, BCH, BTG, ETH, ZCash, Dash'i depolar)

- Ledger Wallet (BTC, BCH, BTG, ETH, ZCash, Ripple, Dash, ARK, Stellar ve daha fazlası)

 

En güvenilir Sıcak cüzdanlar:

- Coinbase

- Blockchain.info

Ethereum'un yerel para birimi olan ETH' yi depolama olanağı sunmasının yanı sıra MetaMask, protokoldeki ERC-20 ve ERC-721 standartlarına uygun Tokenler'i destekler.

 

MetaMask Cüzdanı Nasıl Oluşturulur?

Ethereum blok zinciri ile etkileşim kurmak için kullanılan kripto para cüzdanı olan MetaMask,

 “ https://metamask.io/download/ “ adresi üzerinden Google Chrome – Edge – Firefox – Brave internet tarayıcılarına eklenti olarak yada MetaMask mobil uygulamaları üzerinden indirilir. Eklenti ya da uygulama indirildikten sonra var olan hesabınızı içe aktarmanızı yada hesap oluşturmanızı belirten bir uyarı çıkar. Hesap oluştururken sizlere güvenlik kelimeleri seçmeniz için bir ekran çıkarır ve bu ekran üzerinden 12 tane kelimeyi seçmenizi isteyerek bu kelimeleri “Kalem ile bir kâğıda yazmanızı tavsiye ederiz.”  Not almanızı isteyecek daha sonra hesabınızı oluşturarak sizi ana sayfaya yönlendirir. Eğer hesap içe aktarmayı seçerseniz bu demek oluyor ki daha önce var olan bir hesabınız ile oluşturduğunuz 12 ayrı kelimeyi aralarında boşluk bırakarak yazmanız gerekecek daha sonra sizden hesabın şifresini isteyecek ve giriş yapmanız sağlanacak. Hesabınıza erişim sağladıktan sonra rahat bir şekilde kullanım sağlayabilirsiniz.

Editörün Notu: Bazen siber korsanlar sahte Metamask siteleri oluşturarak buraya giriş yapmanızı sağlayabilirler bunun önlenmesi için arama motoruna yazarak doğru siteyi teyit ettikten sonra erişim sağlamanız gerekiyor. Ayrıca Crypto Scam DB “https://cryptoscamdb.org/search“adresinden giriş yapacağınız internet sitesini kontrol edebilirsiniz.

 

MetaMask Nasıl Kullanılır?

  1. Tarayıcınıza uygulamayı eklenti olarak yükleyin.

Google Chrome, Firefox ya da Opera' da eklenti şeklinde uygulamayı kullanabilirsiniz. Tarayıcınızın eklenti ya da uzantı pazarına (store) gidip uygulamayı bulun Chrome kullanıyorsanız Chrome Web Mağazası bağlantısına tıklayın çıkan sayfada MetaMask' ı bulup yükleyin.

  1. Yükleme işlemini gerçekleştirdikten sonra cüzdanı açın.

Cüzdanı açmak için tarayıcının sağ üst köşesindeki uzantılar düğmesine tıklayınca MetaMask görülecektir. MetaMask' ı tıklayın.

  1. Gerekli bilgileri girin.

Üyelik için şifre vb. gerekli alanları doldurup ilerleyin.

  1. Hesabınızı kullanın.

Sistemdeki "Deposit Ether" sekmesindeki "View Account" yani "Hesabı Göster" alanına tıklayarak hesabınıza yükleme yapabilirsiniz.

  1. Para yatırın, swap işlemleri yapın.

Para yatırımı için"BTSE Wallet Page sekmesine tıklayın. Yatırım yapacağınız para birimini seçip "Deposit" yani "Para Yatır" düğmesine tıklayın.

 

MetaMask yapılan swap işleminden %0,875 işlem ücreti almaktadır.

 

Metamask Kullanımının Olumlu Yönleri

 

Bilinirlik

Adeta ilgi odağı haline gelen MetaMask yazılımı daha güvenli ve daha iyi bir hale geldi ve müşterileri arasında büyük bir hayran kitlesi oluşturdu.

Kolay erişim

MetaMask ile herkes yeni bir cüzdan oluşturabilir mevcut cüzdanlarını içe aktarabilir ve kolayca erişebilir.

Açık kaynaklı

MetaMask kullanıcıları yazılım ile ilgili bilgilere ve güncellemelere etkin bir biçimde erişebilir aynı zamanda etkileşim de de bulunabilir.

 

Metamask Kullanımının Olumsuz Yönleri

 

Soğuk cüzdanlara kıyasla daha az güvenli

Soğuk cüzdanlar sıcak cüzdanlara kıyasla daha güvenlidirler. MetaMask kullanmak Ledger veya Trezor gibi donanım cüzdanlarını kullanmak kadar güvenli olamayabilir. Hesap oluşturduktan sonra kurtarma cümlenizi yazarken cümleyi oluşturan kelimeleri bilgisayara değilde bir kağıda yazarak başka bir yerde güvende tuttuğunuzdan emin olmalısınız. Bilgisayarınızda bulunan herşey bilgisayar korsanları ve virüs ile kötüye kullanılabilir.

Kullanıcı bilgileri

İnternetteki etkinlikleriniz büyük veri kapsamında toplanıyor. Özel bilgilerinizi çalabilen istenmeyen uzantılar bulunabiliyor. Böyle olunca da kullandığınız her uzantının güvenli olmasına dikkat etmeniz gerekiyor. MetaMask sadece yazılarının geliştirilmesi amacıyla cüzdanınız ile kurduğunuz etkileşimi izler yani verilerinizi toplamaz.

Düğümler (Nodes)

MetaMask, harici düğümler üzerinden çalışabilmektedir. Eğer harici düğümlerde ters bir durum ile karşı karşıya gelecek olursak bu terslik MetaMask sisteminin yazılımına da yansımaktadır.

Sadece Ethereum

MetaMask sadece Ethereum ağını destekler.

 

MetaMask Güvenliği Nasıl Sağlanır?

Kripto varlıklarınızın güvenliği söz konusu ise tamamen güvende değilsinizdir. Fakat güvenliğinizi maksimum düzeye getirmek de mümkündür.

Bu nedenle bilinçli olmanız ve riskleri öngörerek, uluslararası standartlar olarak belirlenen güvenlik önlemlerinizi almış olmanız gerekiyor. Dolandırıcılık yöntemlerinin giderek seviye atladığı bir ortamda, kripto varlık yatırımlarınızı güvene almakta haliyle zorlaşıyor.

Kripto cüzdanınıza ait hesap kurtarma kelimelerinizi, asla elektronik ortamda saklamayın. Bu kelimeleri bilgisayarınıza not almak, fotoğrafını çekmek, WhatsApp' tan paylaşmak gibi yöntemlerin sizlere sadece risk unsuru oluşturur. Sizlerin yapması gerek en önemli şey, sizlere sunulan kurtarma kelimelerini bir kâğıda not olmanız ve internet harici fiziksel bir ortamda güvenli bir şekilde saklamanızdır.

Böylece cüzdanınıza sizlerden başka hiç kimsenin erişemeyeceği mümkün olabiliyor.

Donanım cüzdanları kullanımı her zaman teşvik ediliyor. Çünkü fiziksel olarak onay verilmeden donanım cüzdanlarınız üzerinden herhangi bir varlığınızın başka bir adrese gönderilmesi mümkün olmuyor. Bu yüzden donanım cüzdanları, varlıklarınızı muhafaza etmek için daha güvenilir bir hal alıyor.

Etiketler
metamask nedir
metamask nasıl kullanılır
metamask cüzdan oluşturma
metamask cüzdan içe aktarma
metamask nasıl indirilir
metamask güvenliği
soğuk cüzdanlar
sıcak cüzdanlar
Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın