Blockchain, Yapay Zeka, Metaverse, Web Yazılım, Siber Güvenlik, Mobil Uygulama ve Seo Hizmetleri - Şanlıurfa Yazılım
Nft Nedir Ve Nft Nasıl Oluşturulur?
Buradasınız: Anasayfa / Blog
12 Şubat 2022, Cumartesi | Okunma Sayısı: 743
NFT Nedir ve NFT Nasıl Oluşturulur?
NFT'nin açılımı yani Non Fungible Token'dir. Türkçe anlamı ile "Değiştirilemeyen Token" veya "Değişmesi mümkün olmayan para" ile tecrübe edilebilir. NFT, bir kripto para birimidir.
NFT Nedir ve NFT Nasıl Oluşturulur?

NFT, bir değere sahip olan ve tahsil edilen dijital varlıktır. NFT sayılan varlıklar; bir sanat eseri, video, tweet, internet sayfası, resim yani görseller, oluşturulan sosyal medyadaki hikayeler ve daha fazlası olabilir. Bu dijital varlıklar gereken tüm şartları sağlandığında NFT olma özelliğini taşır.

NFT kavramı normal şartlarda koleksiyon değerine sahiplenecek bir varlığın dijital dünyadaki yansımaları olarak da tanımlanır.

 

NFT ne işe yarar?

NFT'ler diğer kripto para birimindeki gibi blok zinciri (blockchain) ile bulunur.

Diğer ifade ile NFT'ler tümü ile dijital varlıklardır.

NFT'lerin dijital ortamda oluşturulan birkaç karşılığı vardır. Bunlar sanar formu, görsel yani fotoğraf, bir edebi yazı, daha birçok anlamda eser olabilir. NFT'nin değeri eşsiz olmasından gelir. Yani NFT aldığınız zaman sadece sizde olan yani kimsede olmayan dijital bir varlığa sahip olursunuz.

 

NFT Nasıl Kullanılır?

NFT, genel olarak CryptoKitties geliştiricileri ile oluşturulan Ethereum ile uyumlu olan kod ERC-721 standart olarak oluşturulur. Bunun ile birlikte, yeni geliştirilen diğer standart ERC-1155'tir. Bu yeni olan standart, yeni fırsatlarla beraber çalışma imkânı sunar. Yani eşsiz varlıklar olan NFT'lerin blok zincirleri ile birbirlerinin uyumlu olması ve diğer yani farklı uygulamalar arasında rahatlıkla transfer edilebilmesi anlamına gelir.

İlk NFT, Ethereum tabanlı olarak 2015'te ortaya çıktı. CryptoKitties ise ilk kez 2017'de değişimi olmayan token teknolojisi ile duyuruldu.

NFT endüstrisi o zamandan bu zamana kadar hızla büyümektedir.

NFT'nizi korumak ve biriktirip koleksiyon oluşturmak istediğinizde Trust Wallet gibi cüzdan uygulamalarını kullanabilirsiniz. Böylelikle kullandığınız blockchain tokenler ile NFT'niz de belirli bir adreste yer alır.

 

NFT'leri Kullanabileceğiniz Alanlar:

°Oyun,

°CryptoKitties evreni,

°Dijital Sanat,

°Bazı diğer uygulamalar,

 

Bazı NFT Projeleri:

°CryptoCrystal

°Hyper Dragons

°Crypto Voxels

°Rarible

 

NFT Nasıl Alınır?

NFT satın almak için erken davranmadan önce önemli bazı temel konular var: Satın almak isteğiniz platform, platforma özel bir cüzdan, satışı bitirmek için cüzdanı hangi kripto para birimi ile finanse edeceğiniz bunlar daha önceliklidir.

Satın alma yapmak için seçilecek platform aslında ne almak istediğinize bağlı.

Son dönemde popüler olan OpenSea, SuperRare, VIV3, Rarible platformlarıdır. Yüksek talep nedeni ile birçok NFT eserinin satışı herzaman serbest bırakılıyor. Bu da satın almak isteyen müşterilerin hemen talep oluşturmasına neden oluyor. Eğer alıcı iseniz cüzdanınızı daha önceden birikim yapmanız gerekir.

Türkiye'de NFT'ler daha fazla sanat eseri ve koleksiyon ile ele alınıyor. Farklı yerlerde kullanımları çoğalıyor. NFT çerçevesinde yeni girişimler yapılıyor.

NFT'ler için yapay zekâ ile pazar yeri kuruldu. NFT'leri kullanarak oyun oynama düşüncesi bir senedir gündemde.

Oyunlarda, takas edilip değiştirilebilir ve satın alınabilir. Aynı öğelere yönelik büyük bir talep var. Oyun içi satın almalar ve mikro işlemler, NFT'lerden ve blockchain teknolojisinden fayda görüp milyar dolarlık oyun sektörü yaratıyor.

 

NFT Nasıl Oluşturulur?

Gerçek dünyadaki somut nesneleri soyut biçimde dijital yerde saklamak ve arttırmaya koymak için pek çok platform bulunur. Zaman ilerledikçe bu platformların sayıları katlanarak artması bekleniyor.

Bir NFT oluşturmak için blok zincir programcısı veya akıllı sözleşmelerin programlama dilini bilmesi gerekmez.

Günümüzde Rarible(Digital Collectibles), Opensea(Market Place), Mifty Gateway(Digital Art), Super Rare(Digital Art), Enjin (Gaming), Decentraland(Virtual Reality) gibi pek çok NFT platformu ile bir süre sonra kendi NFT'nizi oluşturulabilirsiniz. Bunun için dijital cüzdanınız olması yeterli olacaktır.

Bazı platformlarda (mesela:Enjin) platforma üye olup, e-mail ile aktivasyon işlemini gerçekleştirdikten bir süre sonra Enjin cüzdanınızı uygulamasını indirip dijital sanat eserlerinizi oluşturmaya başlayabilirsiniz.

Enjin arayüzü "cloud" platformu üzerinden çalışıyor olması da platformun kullanımı bayağı basitleştiriyor.

 

Bu platformda hem İOS hem de Android için dijital cüzdan indirme de mevcut.

1.Adım: "Crecte Asset" butonuna tıklanmalı.

2.Adım: Telefonun işletim sistemine göre cüzdan uygulamasını indirmelisiniz.

3.Adım: QR kodunu "Enjin Wallet App" üzerinden okutulmalıdır.

4.Adım: Uygulamadan tohum cüzdan kelimelerinizi kaydedip doğrulama yaptıktan sonra sayfa yenilenmelidir. Bir süre sonra " Enjin Wallet App " ile cloud üzerinden oluşturulan hesap birbirleri ile eş zamanlı çalışabilir.

5.Adım: Oluşturmak istediğimiz dijital varlığın "meta verilerini" girdikten sonra cüzdanda en az 0.5 Enjin platformunun kendi token'i var olan ENJ ile diğer varlığınızı oluşturmak oldukça kolaydır. Meta verileri girildikten sonra "Crecte Asset" butonuna tıklamalısınız ve NFT sahibi olabilirsiniz.

 

NFT ile Zengin Olunur mu?

NFT, bir sanat eserine, eşi ve benzeri olmayan herhangi bir şeye de uygulanabilir. NFT mantığı şöyledir; siz bir sanatçıysanız eğer bir eserinizi satışa sunduysanız, "ben kendi eserimi satıyorum ve eserimi satın alıp sizde benim eserimi satabilirsiniz ama satışların %10'unu bana vereceksiniz" diye bir şartla kabul ediliyor.

Normal şartlarda, eserinizi sattığınız ilk anda karşı taraf ile ilişkiniz kesilirken NFT ile sizin sattığınız eser ile uzun zaman boyunca para kazanmaya devam edebilirsiniz.

NFT'de eser, yaratıcı sahibini unutmaz ve ona yardım etmeye devam eder. NFT, özgün olmak anlamına gelir çünkü onu temsil eder. Kendisinin, başka bir örneği bulunmaz. Bu özgünlüğün getirdiği değişip takas edilemez özelliği de vardır. NFT'yi daha iyi anlamanız için adına varlığı benzersiz olarakda bilinen şifreleme belirteci olarak da ifade edebilirsiniz.

Hem görüntü gibi dijital bir varlığı temsil eder, hem de örneğin ev veya araba veya herhangi bir şarkı gibi gerçek dünyanın varlıklarını da temsil eder.

NFT üzerindeki varlıkları benzersiz bir şekilde tanımlayabildiğimiz için, belirli varlıklar ile sahipliğinizi kanıtlayabileceğiniz ve daha fazlası olarak orijinalliğini kanıtlayacağınız anlamına geliyor.

NFT bu belirteçte sadece bir tanesidir. NFT'ler varlığı anlatan ve diğer varlıklardan ayıran meta-veriler sağlayarak ürünü "benzersiz" diye tanımlamanıza yardımcı olur.

NFT 'de sanatçı, pratikte yapılması olmayan eserinin geleceğine karar verme gibi bir lüksüne sahip olur.

NFT'lerde sonsuz yeni varlıklar oluşturamazsınız. Başka biri aynı olan varlığı ikinci kez kaydedemez, böylelikle varlıkları nadir kılar.

Nadirlik, tüm varlığı Blockchain'de sadece bir kez tanımlamanızı sağlar. Bu da NFT'leri koleksiyoncular tarafından çok arzu edilir bir hale gelir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın