ecloud

2019 Yılının En Çok Kazandıran Yatırım Araçları

Hepimiz gelirimiz olanak verdiği oranda tasarruf yapmaya çalışıyoruz. Enflasyonist ortamlarda tasarruf yaparken iki temel amacımız var. Bunlardan ilki tasarrufa yönlendirdiğimiz gelirlerimizin enflasyon etkisi ile değerlerini kaybetmemeleri. Bir diğeri de yapmış olduğumuz tasarrufların bize enflasyon oranının üzerinde, yani reel anlamda kazanç sağlaması. Bu amaçla tasarruflarımızı çeşitli yatırım araçları vasıtası ile yatırıma dönüştürmek mümkün. Altın, döviz, borsa, gayrimenkul en çok bilinen ve tercih edilen yatırım araçları iken son dönemlerde bitcoin ya da altcoinler gibi veya türev piyasalar birçok yatırım aracı da ulaşılabilir durumda.

Peki, geride bıraktığımız yılında, yatırımcısının yüzünü en çok güldüren, yatırımcısına en çok kazandıran yatırım aracı hangisiydi?


Yatım Araçlarını Getirileri Nasıl Hesaplanır

Gelirlerimizi yönlendirdiğimiz yatırım araçlarının, yatırım dönemi sonunda bize sağladıkları kazancı hesaplarken göz önünde bulundurmamız gereken iki farklı değer vardır. Bunlar, yurt içi üretici fiyatları endeksi (Yİ-ÜFE) ve tüketici fiyatları endeksi (TÜFE). Elde ettiğimiz getiriyi bu iki oranı da göz önüne alarak değerlendirdiğimiz gerçek anlamda meydana gelen kazancımızı tespit edebiliri.

 

Altının Gram Satış FiyatI %33.39 Artarak Yatırımcısının Yüzünü Güldürdü

Altın gerek ülkemizde gerekse dünyada sıklıkla tercih edilen yatırım araçlarının başında geliyor. Eski zamanlarda bizzat paranın kendisi olarak kullanılan altın zaman içerisinden paramızın değerini koruyan hatta ona değer kazandıran bir yatırım aracı halini aldı. Dünya üzerinde kısıtlı bir rezerve sahip olan altını yıllar içinde sergilemiş olduğu görünüm incelendiğinde yatırımcısına genel olarak kazanç sağladığı görülecektir.

24 ayar külçe altının satışı fiyatı 2019 yılında %33.39 oranında artış gösterdi. Bir önceki yılı 218,30 liradan kapatan 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı 2019 yılının son işlem gününde 291,20 liradan işlem gördü. 2018 yılını 1.458,00 liradan tamamlayan Cumhuriyet altınının satış fiyatı ise bu senenin sonunda 1.939,00 liraya. Cumhuriyet altınının satış fiyatında bu yıl yüzde 32,99 artış kaydedildi.

 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK),  "Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları"nı Açıkladı

BITS 100 Endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören piyasa ve işlem hacmi açısından en yüksek 100 hisse senedinin performansını ölçmek için kullanılan temel göstergedir. Aynı zamanda Türk borsasının göstergesi olarak da kabul edilen BIST 100 endeksinin işlem kodu ise: XU100’dür.

Buna göre, geçen ay aylık bazda en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 5,22, TÜFE ile indirgendiğinde de yüzde 5,17 ile BIST 100 endeksi oldu.  Yıllık bazda değerlendirildiğinde Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 12.26, TÜFE ile indirgendiğinde yüzde7.76 oranında bir getiri sağladı.

 Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde, yatırım araçlarından külçe altın yüzde 21,38 oranında değer kazandı. Külçe altın fiyatındaki yükseliş TÜFE ile indirgendiğinde külçe altın yüzde 16.51’lik bir artış göstererek yatırımcısının yüzünü güldürdü.

 

2019’UN EN ÇOK KAZANDIRANI DİBS OLDU

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yatırımcısına yıllık bazda en fazla reel getiriyi devlet iç borçlanma senetleri(DİBS) kazandırdı. Yıllık değerlendirmede, DİBS, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 23,93, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 18,96 ile yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı.

Yıllık değerlendirmede, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde, yatırım araçlarından mevduat faizi (brüt) yüzde 13,52, külçe altın yüzde 21,38,  BIST 100 endeksi yüzde 12,26, Amerikan doları yüzde 2,52 ve avro yüzde 0,07 oranlarında yatırımcısına kazandırdı. 

TÜFE ile indirgendiğinde külçe altın yüzde 16,51, mevduat faizi (brüt) yüzde 8,98 ve BIST 100 endeksi yüzde 7,76 kazandırırken, Amerikan doları yüzde 1,58 ve avro yüzde 3,93 oranlarında yatırımcısına kaybettirdi.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!